Çene Botoksu


Çene Botoksu

Çene Botoksu Nedir?

    Halk arasında çene botoksu olarak adlandırılan masseter botoksu çene kaslarına etki ederek geçici süreyle kasların fazla kasılmasını engelleyen uygulamadır.

Çene Botoksuna İşaret Eden Şikayetler Nelerdir?

    Bu tedaviyi gerektiren hastalar genellikle dişlerini fazlaca sıktığından, diş gıcırdatmadan, çene ve eklem ağrılarından, dişlerinin sıkmadan dolayı aşınmasından şikayet etmektedirler. Bunların yanında uzun süredir diş sıkma alışkanlığı olan hastalar geçmeyen boyun ve baş ağrılarından şikayet edebilmekte ve bunun çözümünü bulamadıklarından yakınmaktadırlar.

Çene Botoksuyla Hedeflenen Nedir?

    Düzenli ve uygun bir şekilde masseter botoksu uygulanan hastanın çene kasları zamanla kontrollü bir şekilde zayıflayıp olması gereken sınırlara gelmektedir. Çiğneme kuvvetinin normal sınırlara gelmesiyle dişlerde aşınmanın, eklem problemlerinin, diş eti çekilmelerinin önüne geçmek hedeflemektedir.

Çene Botoksundan Sonra Çiğneme Fonksiyonunda Yetersizlik Olur Mu?

    Hastalar ilk haftalarda çiğneme kaslarında güçsüzlük hissedebilir fakat bu hastanın çiğneme fonksiyonunu etkileyecek seviyede değildir.

Çene Botoksu Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

    24 saat boyunca ağır egzersizden kaçınılmalı, 6 saat boyunca duş alınmamalı, botoks uygulanan bölge ovuşturulmamalıdır. Masseter botoksunda doktorun önerileri, tedavinin hangi aralıkla ve ne kadar süre tekrarlanacağı dikkatle takip edilmeli ve aksatılmamalıdır.

Çene Botoksu Ne Kadar Süre Etkilidir, Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?

    Çene botoksu ortalama 3-6 ay arası etkilidir ve etkili bir şekilde etkisinin devam etmesi için en geç 6 ay sonra tekrarlanması önerilir.

Çene Botoksu Yapılır Yapılmaz Etki Gösterir Mi?

    Çene botoksu uygulandığında birinci haftadan sonra tam olarak etki etmeye başlar.

Çene Botoksundan Sonra Yüz Şekli Değişir Mi?

    Uzun süredir ve fazlaca diş sıkan hastalarda çiğneme kası masseter çok gelişmiş ve şişkinleşmiştir. Bu da hastaların kare yüz görünümüne sahip olmasına neden olur. Etkili bir çene botoksu uygulamasından sonra hastanın çene kasları normal haline döndükçe yüzde çene bölgesinde incelme görülebilir.