Estetik Diş Hekimliği


Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği

  Estetik diş hekimliği denildiği zaman sadece diş olarak düşünmemek gerekir. Dudak,diş dişeti,bireyin yüz fenotipi,ten rengi vs gibi cok fazla parametre içerir.

Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları Nelerdir?

   Kron-köprü ile sağlanan: Zirkonyum ,E-max,metal destekli porselen,lamine diş gibi sabit ya da kısmen de hareketli protezlerle sağlanırlar. Bu protezlerle estetik sağlanırken dahi yine sadece diş olarak düşünülmemeli;ten rengi,yüz şekli,dudak kurvatürü,görünen diş boyu gibi tüm parametlerin sağlanması gerekmektedir. 

    Dolgular ile sağlanan: Dişin sarı-beyaz-gri tonlarına ve dişin morfolojik yapısına göre yapılan dolgu düzenlemelerini içerir. Ön bölgede kompozit lamine denilen işlemlerle ağıza en uygun gülüş tek seanslık tedavi ile yakalanabilmektedir.

   Diş Beyazlatma: Genetik kodlarımızdaki diş rengimiz hangisi ise bizde de oluşan renk odur. Fakat kiminde bembeyaz genler varken kiminde ise cok iyi fırçalasa da sapsarı tonlar görebiliriz. Bu durumda bembeyaz dişlere ulaşmanın çözümü bleaching dediğimiz diş beyazlatma işlemidir. Diş renk tonu kullanılan markaya göre tek seans ya da 2 seansta gözle görülür derecede beyazlar. Fakat bu işlemden önce dişlerdeki defekt ya da dolgu ya da çürük durumu tespit edilip o faktörler ortadan kaldırıldıktan sonra bleaching uygulanabilir.

    Diş Teli ya da Şeffaf Plaklarla Sağlanan: Dişteki çapraşıklıklar ya da çene ilişkileri arasındaki farkların kapatılarak yüzdeki şeklin ya da fonksiyonun düzeltilmesi amaçlanır.Diş teli ile sağlanabildiği kadar diş teli tercih etmek istemeyen hastalarda da görüntü olarak farkedilmeyen şeffaf plaklarla bu işlemler yapılabilmektedir. 

    Dişeti İle sağlanan: Diş eti rengindeki pembe rengin kaybının geri sağlanması ya da diş etinin dudaktaki görünürlük kısmının aşırı geliştiği durumlarda renk ve görünürlüğün özel ve basit işlemlerle düzeltilmesidir.

    Bu tedaviler genelde estetik diş hekimliği için yeterli gelmektedir. Fakat ilerlemiş vakalarda bu tedavilerin teki yeterli gelmemekte ve kombine şekilde uygulanması estetik iadesini sağlamaktadır.