Gülüş Tasarımı


Gülüş Tasarımı

    Gülüş tasarımı;  çeşitli nedenlerle estetik açıdan görünümü bozulan dişler ve diş etlerinin hastaların yüz şekilleri ve gereksinimleri de göz önünde bulundurularak olabildiğince doğal ve güzel bir görünüme kavuşturulması işlemidir. Toplumumuzda ‘Hollywood Gülüşü’ olarak da bilinir. Gülüş estetiği sayesinde sizlerin de gülüşü doğal ve çekici hale gelebilir.

   Gülüş estetiği sürecinde kişilerin diş etleri sağlıklı görünümüne kavuşur. Dişlerdeki renk bozukluları, çatlaklar, kırıklar düzeltilir. Dişlerin doğru kapanmaya başlaması sağlanır. Diş hekiminiz yüzünüzün yapısı, ten renginiz, diş ve dudak yapınız gibi birçok unsuru dikkate alarak yeni gülüşünüzü tasarlar. Dişleriniz ve diş etleriniz gülüş sırasında görünmelidir. İdeal ve estetik bir gülüş için birden fazla operasyon sırayla yapılır ve bu işlemlerin toplamı gülüş estetiğini oluşturur. Kadınlarda ön iki diş daha uzun olursa, erkeklerde dişler homojen dağılırsa ve dişlerle yanakların desteği sağlanırsa daha estetik ve sağlıklı bir diş ortaya çıkarılabilir.

    Gülüş estetiği bilgisayar destekli olarak yapılır. Hasta ağzından alınan ölçüler aracılığıyla hazırlanan modeller üzerinde problemler belirlenir ve planlamalar yapılır. Daha sonra hastaların ağız içi ve yüz fotoğraflarıyla bilgisayar ortamında özel programlar kullanılarak ölçümlemeler yapılır ve yüz şekline uyum hesaplanır. Tedavi sonrasında oluşacak en yaklaşık görüntüler yine programlar ve hasta ağzına aslına uygun şekilde hazırlanan geçici restorasyonlarla hastaya sunulur ve fikirleri alınır. Uygulamadan sonra gülüşünüzün yüzünüzle uyumunu tahmini olarak görebilirsiniz.  Gülüşünüz tasarlanırken sizin talepleriniz, istekleriniz ve doktorunuzun kararı önemlidir. Tedavi süreci sonunda istediğiniz gülüşe sahip olabilir ve sosyal hayatınızda daha sağlıklı ilişkiler kurmaya başlayabilirsiniz.

    Öncelikle var olan çürük dişler ve diş eti hastalıkları tedavi edilir, diş temizleme işlemleri uygulanır. Sonrasında ise hastaların ihtiyaçlarına göre işlemler belirlenir. Bu işlemler genellikle; gingivektomi adı verilen diş eti estetiği girişimleri, diş beyazlatma (bleaching) yöntemleri, diş eksikliklerinin implant ve protez uygulamalarıyla telafi edilmesi, porselen lamineler ve kaplamalar, zirkonyum kaplamalar ve ortodontik tedaviler (tel tedavisi) olarak sayılabilirler.

     Gülüş estetiğinde ;

  • Hastanın yaşı
  • Hastanın cinsiyeti
  • Hastanın yüz hattı
  • Diş etleri
  • Dudak yapısına dikkat edilir.

    Gülüş tasarımı belirttiğimiz noktalara dikkat edilerek yapılırsa istediğiniz estetik gülüşler ortaya çıkabilir. Profesyonel bir ekiple çalışarak gülüş tasarımı yaptırarak hem sağlıklı dişlere ve diş etlerine kavuşabilir hem de özgüveninizi geri kazanabilirsiniz.