Gülüş Tasarımı


Gülüş Tasarımı

Günümüz dünyasında gelişen teklonoji ve sosyal medyanın etkisiyle insanlarda son yıllarda gülüş tasarımı adı altında ideal gülüşe kavuşma ihtiyacı artmıştır.peki nedir ideal gülüş? Gülümseme sırasında en çok yüzde dikkat çeken yer dişlerimizdir.
Bu yüzden dişlerimize güvenirsek gülümsememizede güveniriz.
İdeal gülüşte birkaç altın kural vardır.
Bunlardan birincisi gülümsediğimizde ağız köşelerimizde karanlık üçgenlerin oluşmaması.
İkinicisi belirgin ve simetrik ön kesici dişlere sahip olmak.
Diğer bir kural ise gülümseme sırasında dişlerimizin uç kısmından geçen sanal çizginin dudak kurvatürünüzü takip etmesidir.İdeal bir gülüş pembe ve beyazın muazzam uyumuyla kavuşabiliriz. Gülümseme sırasında üst diş etiniz yaklaşık 2 mm görülmelidir ve simetrik bir dudak yapısı olmalıdır. Tüm bu kriterleri sağlamak bazen imkansız olsa da hasta bekletisi çok iyi anlaşılmalı ve hastada ne istediğini çok iyi anlatmalı ancak bu sayede tedavini sınırları belirlenebilir.

Herkesin diş yapısı bir olmadığı gibi ideal gülüşe kavuşamaya giden yolda hastalara uygulanacak işlemlerde farklılık gösterebilir.Bazen küçük bir dolgu işlemi ile bunu başarabilirken bazen de tüm ağıza uygulanacak protetik bir işlemle gülüş tasarımı yapabiliriz.
Hastanın gereksinimleri için kesinlikle klinik muane şart.
Günümüz teklonojinse en çok laminate dediğimiz porselen yapraklarla sonuca gidiyoruz bunu tam seramik işlemler ve zirkonya protezler takip ediyor.
Bazende ortodontik bir tedavi ile gülüş tasarımı yapabiliyoruz.