Ortodonti Tedavisi


Ortodonti Tedavisi

Ortodontik Tedavi Nedir?

    Ortodonti halk arasında bilinen adıyla diş teli tedavisi, erken yaşlarda meydana gelen veya tedavide geç kalındığı için ileri yaşlarda görülen diş bozukluklarının tedavisini içermektedir. 

    Ortodontik tedavi genellikle 9-14 yaş civarında başlar. Ancak, Amerikan Ortodonti Derneği, süt dişlerinin gelişmesi ve yerlerini kalıcı dişlere bırakması sürecinin kontrol altına alınması amacıyla tüm çocukların 7 yaşından önce ortodontistle tanışmaları gerektiğini tavsiye etmektedir. Bu sayede olası ortodontik problemler daha erken teşhis edilip daha kolay çözüme kavuşacaktır. Ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık yetişkinlerde de ortodontik tedavi yapılabilmektedir.


Ortodonti Tedavisinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

    Ortodonti tedavileri genellikle braketlerin diş yüzeylerine takılması ile ilerleyen bir tedavi yöntemidir. 

Ancak,

  • Metal Braketler
  • Seramik Braketler
  • Safir (Ice) Braketler
  • Invisalign
  • Damon (Kapaklı) Metal Braket
  • Damon (Kapaklı) Şeffaf Braket
  • Lingual Braket

gibi bir çok türü de bulunmaktadır. Tedavinin türüne ve bütçesine göre kullanılan braketler değişkenlik göstermektedir.


Ortodonti Tedavisinde Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılmalı?

     Ortodontik tedavide en önemli noktalardan biri de ağız ve diş bakımının düzenli yapılmasıdır. Her yemek yendikten sonra mutlaka dişler fırçalanmalıdır. Braketlerin arasında kalma olasılığı olan yiyecek artıkları da düzgünce temizlenmelidir. Aksi durumda kalan yiyecekler ağız ve diş sağlığınızı olumsuz yönde etkilemektedir.

    Yine ortodonti tedavisinde vakalara göre kullanılması zorunlu olan diş lastikleri de ağız içi bakteri ve mikroorganizmaların birikmesine sebebiyet verdiği için hem dişlerinize hem de diş etlerinize zarar verebiliyor. Bunların önüne geçmenizin yegane yöntemi ağız ve diş sağlığınıza dikkat etmekten geçiyor.

     Kullanılacak diş fırçasının seçimi de oldukça önemlidir. Ortodontik tedavilerde ağızda braket ve teller olduğu için özel ortodontik fırça ve arayüz fırçası kullanılmalıdır. Önce ortodontik fırça ile dişetinden dişe doğru dişetlerine çok baskı yapılmadan dişler normal fırçalanmalıdır. Daha sonra arayüz fırçası ile tüm braketlerin arası fırçalanmalıdır. Diş fırçalama sürenizde dişlerde braketler olmasından dolayı uzayacaktır. Ortalama 3-5 dakika arasında fırçalamanız gerekmektedir. Günlük gargara kullanımı ile de ağız bakımı desteklenmelidir.

Ortodontik Tedaviler Ne Kadar Sürer ?

    Hastanın yaşı,gelişim hızı,çene gelişimi,çapraşıklık derecesi,kullanılan tedavi yöntemi ve detayı gibi çok fazla faktöre bağlı değişkenlik göstermektedir.