Zirkonyum Diş


Zirkonyum Diş

ZİRKONYUM DİŞ NEDİR?

Zirkonyum metali ilk olarak 1789 yılında keşfedilmiştir.

Diş hekimliğinde ise zirkonya seramiği formu kullanılmaktadır.

Bloklar halinde hazırlanmış zirkonya bloklarının CAD-CAM sistemlerle kazınması sonucunda dişe uygulanacak hale getirilirler.

Zirkonya diş uygulamaları için öncelikle, ilgili dişten yeter miktarda aşındırma yapılır.
Sonraki evre ölçü evresidir. Ölçüler klasik materyaller kullanılarak ya da ağız içi tarayıcı sistemler kullanılarak alınabilir.

Dişin tamamı zirkonya olacak şekilde ( Monolitik ) ya da zirkonya altyapı üzerine porselen işlenmesiyle elde edilebilir. Prova aşamaları tamamlandıktan sonra dişlerin yapıştırılmasıyla işlem tamamlanır.

Zirkonya dişler klasik metal destekli porselen dişlere göre birçok avantajı vardır.
Diş renginde bir materyal olduğundan dolayı estetik anlamda doğal dişe çok yakın bir görünüm elde edilebilir.

Bilgisayarlı ortamda kazıma yöntemiyle elde edildiği için kalınlık olabildiğince ince tutulabilir.
Bu sayede ilgili dişten yapılacak diş kesiminin boyutsal miktarı azalır. Doku dostudur ve alerjik reaksiyon gelişme olasılığı çok düşüktür.

Diş eti içerisinde konumlanan kısmı ince olduğundan bakteri tutulumu ya da diş etinden oluşabilecek reaksiyonlar minimaldir.

Korozyona karşı dirençlidir. Kuvvetlere karşı direnci yüksektir ancak geniş boşluklu (yan yana 3 diş kaybı) bölgelerde gelen kuvvetler karşısından kırılma riski vardır.

Günümüzde insanların gülüş tasarımı ihtiyaçları, zirkonya dişlere de talep artmıştır. Fiyatının normal kaplamalara göre pahalı olması dezavantaj görünse de istediğiniz gülüşe kavuşmanın başlıca yollarından birisi zirkonya dişleridir.


Gülüşünüz bizim için kıymetlidir.