Diş Dolgusu Özellikleri


Diş Dolgusu Özellikleri

Dolgu nedir?
   Dolgu, çürük sebebi ile zarar görmüş bir dişe veya dişlerinize eski fonksiyonuna ve görünümüne kazandıran bir yöntemdir. Diş hekiminiz size dolgu yaparken öncelikle çürümüş diş dokusunu uzaklaştırır. Çürükten etkilenen alanı temizler ve o boşluğu dolgu malzemesi ile doldurup bakterilerin yeniden boşluklara girmesini, çürümesini engellemeye çalışır.

Dolgu tedavisi ile hangi bölüm ilgilenir?
   Dolgu tedavisi yaptırmak isteyen hastalarımız restoratif diş tedavisi ana bilim dalına müracaat edebilirler.

Dolgu tedavisinde hangi malzemeler kullanılır?
   Dolgu yapımında günümüz teknolojisinin ilerlemesi ile birlikte farklı bir çok malzeme kullanılmaktadır. Dolgu çeşitleri genel itibari ile analgam dolgu, kompozit dolgu, altın dolgu ve iyonomer dolgu olmak üzere 4 çeşittir. Dolgu çeşidinin hangisini kullanacağına genellikle doktor kara vermektedir.

Hangi dolgu, hangi bölgelerde tercih edilir?
   Diş dolgusu yapılacak hastanın çürük dişleri ön tarafta bulunuyorsa eğer daha çok kompozit dolgular tercih edilir fakat arkada dişler için ise daha çok amalgam dolgu tercih edilmektedir.

Dolgu nasıl yapılır?
   Diş hekiminiz dolgu tedavisine karar verdiğinde öncelikle çürük dokuyu uzakklaştıracak ve etkilenen diğer kısımları temizleyecektir. Temizlenen boşluğa ise daha sonra yukarıda belirtilen malzemelerden biri ile dolgu işlemi sağlanır.

Dolguya ihtiyacımız olduğunu nasıl anlarız?
   Dolguya diş hekiminiz karar verecektir. Diş hekimine muayeneye gittiğinizde çürüğünüzün doldurulması gerekip gerekmediğini saptayabilir. Diş muayenesi sırasında küçük bir ayna kullanılır. Anormal olarak gözlemlenen her şey özel bir cihaz yardımı ile kontrol edilir. Diş hekiminiz ihtiyaç halinde ağzınıza ait bir bölümün röntgenini çekmek isteyebilir. Diş hekiminin seçtiği tedavi ile birlikte çürüğün sebep olduğu hasarın kapsamına göre değişiklik göstermektedir.