Pandemi Döneminde Diş ve Ağız Sağlığı


Pandemi Döneminde Diş ve Ağız Sağlığı

 

Covid-19 Döneminde Diş Hekimine Gitmek Riskli midir?

    Bildiğimiz gibi diş hekimliği yakın mesafede(20cm yaklaşık) icra edilen bir meslektir. Korona virüsün bulaşma yollarını göz önüne aldığımızda özellikle ağız sekrasyonlarının etrafa yayılma olasığı çok yüksektir. Kliniğimizde aldığımız özel önlemler ile bu durumu maksimum düzeyde engelleyerek hastalarımız için şartları iyileştirmek adına elimizden geleni yapıyoruz. Randevularınıza vaktinde ve refakatçisiz gelmeniz kalabalık oluşma riskini azaltacaktır.

Covid-19 Bulaş Riskini Azaltmak İçin Alınabilecek Klinik Önlemler Nelerdir?

   Öncelikle hasta kliniğe girdiği andan itibaren önlemler başlar. Poliklinik girişinde el dezenfeksiyonu galoş giyimi gerçekleştirilir. Hasta kayıt kabul bölümüne geldiğinde el bileği bölgesinden ateş ölçümü yapılır. Hes kodu kayıt bilgileri alınır. Bekleme salonunda sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde beklemesi sağlanır. Randevu zamanı geldiğinde hasta klinik bölümüne maskeli ve refakatçisiz şekilde alınır. Şikayetini anlatıp ağız içi muayene başlayıncaya kadar maske kesinlikle çıkarılmaz. Diş hekimi ve asistanlar gerekli galoş, cerrahi önlük, gözlük, bone, maske ve yüz siperliği gibi ekipmanları tam teçhizat şekilde giyinmiş halde operasyona başlar. Hasta tedavisi bittikten sonra maskesini takması rica edilir. Klinik içi dezenfeksiyon ve havalandırma işlemleri yapılarak bir sonraki hastaya ortam hazır hale getirilir.

Diş Kliniğinde Covid-19 Bulaşma Yolları ve Riski Nedir?

   Korona virüs göz, burun ve ağız yoluyla alınan hastalık yapıcı miktarda virüs içeren damlacıklar yoluyla bulaşır. Bu yüzden korona virüs taşıyan bir hastanın tedavisi sırasında etrafa yayılan damlacıklar gerekli önlemler alınmazsa diş hekimi, asistan ya da bir sonraki hastaya bulaş riski oluşturabilir. Diş hekimi çalışma ortamındaki Aerosol etkisini de düşünürsek havaya karışan damlacıklar yaklaşık 3 saat havada kalabiliyor. Bu da bulaş riskini artırıyor. Gerekli havalandırma ve aerosol emici sistemlerle bu risk minimalize edilebilir.
Kliniğimiz tüm önlemleri alarak çalışmalarını sürdürmektedir. Aynı zamanda tedaviler sırasında tek kullanımlık malzemeler kullanarak ve ortam dezenfeksiyonunu uygun şartlarda sağlayarak bir başka hastaya bulaşma riskini de azaltmış oluyoruz.

Covid-19'dan Korunmak İçin Ağız ve Diş Sağlığı Açısından Neler Yapabilirim?

   Kesinlikle diş fırçalama ve diş ipi kullanımınızı ihmal etmemelisiniz. Aynı zamanda kalabalık ortam ziyaretlerinizden sonra özellikle %1’lik hidrojen peroksit(oksijenli su) yada %0,2lik povidion iyod (baticon) içeren gargara kullanımı ile olası bulaş riskini azaltabilirsiniz. Soru: Kliniğinizde rutin önlemler dışında aldığınız ne gibi önlemler var?

   Diş hekimliği sadece Covid-19 döneminde değil, damlacık ve kan yoluyla bulaşan tüm hastalıklara karşı bulaş riskinin yüksek olduğu meslek grubudur. Bu sebep ile her hasta bizim için potansiyel enfekte olarak değerlendirilir. İçinde bulunduğumuz salgın döneminde önlemlerimizi daha yükseğe çekmek kaçınılmaz olmuştur. Kişisel önlemlerimiz dışında aerosol etkisini azaltmaya yönelik her kliniğinizde aerosol emiciler vardır.

   Hastalarda tedavi sırasında ruber-dam diye adlandırdığımız ağız perdesi kullanarak ağızdan çıkan partiküllerin %70 e yakınını etrafa yayılmasını engelliyoruz. Gün bitiminde klinik içerilerini UV ışınlarının açığa çıkardığı ozon gazı ile dezenfeksiyon sağlıyoruz. Tüm bunların yanında gün içerisinde kliniğin stratejik bölgelerine yerleştirilmiş klor dioksit gazı yayan cihazlarla virüsün aktivitesini azaltıyoruz. Klinik içlerini havalandırma sistemi aracığıyla sürekli havalandırıyoruz. Sağlığınız sağlığımızdır.